Navigácia

Hra o guľky

Bola to detská hra našich otcov a ich otcov. Bola to detská hra v dobe, ktorá nepoznala počítače ani internet a deti nesedávali hodiny pri televízoroch. smileyParadoxne ju dnes vrátili "do hry" nie deti, ale dospelí...wink Ale ja vám odporúčam raz si túto hru zahrať a uvidíte, ako vás pohltí. My sme ju ako deti dokázali hrať celé hodinysmiley. Guľočky sme mali ešte klasické, farebné hlinené a len sme si porovnávali, kto má vo vrecúšku viacej guľôčoksmiley, lebo kto vyhráva, ten beriewink. Takže až nevieš, čo s voľným časom, urob klik, pozri si pravidlá a pár zaujímavostí o tejto hre. Určite si zaspomínajú aj rodičia, alebo dedko s babkou a tiež sa zapoja do hry. Prajem príjemnú zábavuwink. Vych. Danka

Už nemajú na sebe vyťahané tepláky s plnými vreckami hliniek, ale úhľadné balíčky sklenených, prípadne kovových guliek. Kto mal v minulosti čo len jednu sklenku alebo kovovú (z ložiska) - bol kráľom dvora. Dnes môže byť hneď aj majstrom sveta.

 

V Čechách existuje už niekoľko rokov Liga guľkárov a organizujú sa aj rôzne Majstrovstvá. V roku 1999 vznikol Český guľkový zväz s niekoľko sto registrovanými hráčmi v oddieloch. Ale turnajov sa môže zúčastniť aj neregistrovaný hráč. Stačí sa zúčastniť jedného podujatia. 

Guľky hrajú ľudia všetkých generácií – päťroční chlapci rovnako ako ich starý otcovia. Na turnajoch sa darí veľakrát práve tým skôr narodeným. Hlavným športovým výkonom sú pri guľkách sú totiž drepy a inak je dôležitá je predovšetkým psychická pohoda.

Guľky majú jednoduché pravidlá. Každý hráč vstupuje do hry s desiatimi guľkami jednej farby. Musí ich čo najskôr dostať do jamky. V šťuchaní (cvrkaní) sa súperi striedajú, a neplatí tak pravidlo z minulosti, že ten kto guľku úspešne umiestnil do jamky, automaticky pokračoval.Hráči, ktorí sa guľkám venujú aktívne, guľku z metrovej vzdialenosti do jamky v 90 percentách prípadov umiestnia. Slušnú štatistiku úspešných pokusov by mali aj z troch metrov.

Zatiaľ čo staršia generácia hrávala kedysi s hlinenými guľkami, ktoré si deti doma vyrábali samé, dnes väčšina hráčov preferuje sklenené. Vďaka váhe sú sklenené guľky presnejšie než tie z hliny. Najobľúbenejšími medzi profesionálmi sú mexické. Mexiko je najväčším výrobcom guliek na svete, denne ich vyprodukuje 12 miliónov kusov.

Guľky nemusia byť len kľudnou a nekonfliktnou zábavou, ale aj napínavým a taktickým stretnutím. Dá sa hrať pozične, súper sa dá aj zablokovať alebo mu odšťuchnúť guľku preč. Futbalové alebo hokejové zápasy guľková hra rozhodne však nepripomína. Ani finálové zápasy. Počas nich je hrobové ticho, že človek i ako divák, začne byť nervózny...

Slovenský zväz hráčov guliek (SZHG) bol založený v roku 2001 vo Veľkých Levároch, ako „združenie pre iné športové činnosti“ a je zaregistrovaný aj na MVSR.  Zatiaľ čo v iných štátoch nastupujú družstvá (team), v Čechách a na Slovensku, kde prijali České pravidlá, súťažia proti sebe dvojice:

Od stredu jamky s priemerom 9-11cm a hĺbke najmenej 5cm, je hádzacia čiara vzdialená 750 cm. Začína sa rozhodením, koho farebná guľka je najbližšie k jamke, zahajuje v druhom kole hru. Súperi potom postupne rozhádžu všetkých svojich desať guliek – nasleduje samotný boj, kto z hráčov štuchnutím (cvrnknutím) dostane najskôr svoje gulôčky do jamky – ten je víťazom.

Najviac sa líšia pravidlá v USA, kde súperi hrajú v kruhu s priemerom dva metre (Ringer). V kruhu je umiestnených 25 guliek, každý hráč má svoju vlastnú - väčšiu guľku, ktorou sa snaží vystreliť ostatné z kruhu von. Hráč, ktorý vystrelil 13 guličiek (väčšinu) – vyhráva

Pozri si tiež video.

https://www.youtube.com/watch?time_continue=15&v=iW_UKKL3-Q4&feature=emb_logo

Novinky

Kontakt

  • Základná škola, Sasinkova 530, Kopčany
    Sasinkova 530/2, 908 48 Kopčany
  • 0903 608 958
    0911 347 459 - riaditeľ
    0910 220 790 - Školská jedáleň pri ZŠ Kopčany

Fotogaléria