Pexeso

Ako vlastne vzniklo pexeso? Kto je jeho vynálezca? V ktorom roku sa prvýkrát objavila táto spoločenská hra na našich stoloch?

Ahojte decká ! wink

Určite poznáta stolovú hru PEXESO. Poďme si niečo povedať o jeho histórii.

Pexeso pochádza pôvodne z Českej republiky. Jeho vynálezca bol zamestnanec vydavateľstva Pressfoto, Zdeněk Princ.

Už dlhšie mal v hlave nápad, že by chcel vytvoriť hru, ktorá sa bude skladať z obrázkov a bude tvoriť mozaiku. Keď hru vymýšľal, bežala v televízii relácia „Pekelne se soustřeď“. Relácia bola o hľadaní rovnakých dvojíc. Názov vytvoril tak, že zobral prvé písmená z názvu relácie a namiesto K použil písmeno X. A už bolo na svete slovo pexeso.

Úplne prvé pexeso vydalo vydavateľstvo Pressfoto v roku 1965. Obrázky tvorili známe postavy a motívy z veľmi obľúbených „mayoviek“, teda s motívmi Indiánov. Neskôr sa vyrábali už aj iné motívy, akými boli napríklad postavičky z rozprávok, alebo dopravné prostriedky.

V roku 2015 oslávila hra pexeso svoje nádherné 50. výročie.

Jedno také pexeso Vám ponúkam heart

Príjemnú zábavu Vám praje asistentka Jana.

MAT_-_pexeso_nasobilka.pdf