Medzinárodný deň detí

Sviatok detí, ktorý sa oslavuje v mnohých krajinách sveta – 1. júna. Na Slovensku sa oslavuje od roku 1952. Oslavuje sa vo viac ako v 21 krajinách. Všetci chceme v tento deň urobiť svojím deťom radosť.
A tu pre mnohých z nás nastáva otázka AKO? Rodičia kliknite prosím na viacwink
Milé deťúrence, ľúbim vásheart, myslím na vás a prajem vám veľa šťastia, zdravia a láskysmiley, vaša vych. Danka.

Keď sa opýtate detí, čo by chceli na MDD, väčšinou to vždy skončí pri nakupovaní nejakých darčekov. Príležitostí pre hmotný darček je po celý rok viac než dosť. Stále však platí, že pre deti je meradlom našej lásky náš čas, či naša pozornosť a nie nakupovanie darčekov.

Kontrolná otázka - čo si vy z vašich vlastných osláv pamätáme viac? Konkrétny dar alebo atmosféru, zábavu, ľudí? U väčšiny by pravdepodobne vyhrala atmosféra a vzťahy. Tie si v srdci dokážeme uchovať oveľa dlhšie. Deti sú často obrazom nás dospelých. V ich dušiach, ako v malých zrkadlách sa odrážajú naše hodnoty, postoje, radosti či smútky.  Sú to tvárne bytosti, ktoré s obdivom hľadia na náš každý krok a veria, že to, čo urobíme, je len správne.  V snahe zabezpečiť deťom čo najšťastnejšie detstvo, veľa času a energie venujeme zaobstarávaniu značkových vecí, hračiek, atrakcií... V domnienke, že je to tá najsprávnejšia cesta na to, aby bolo naše dieťa šťastné. Ale naozaj práve tieto aktivity robia život našich detí šťastnejším? Nie super veci, ale spoločné chvíle s rodičmi, odovzdávanie skutočných hodnôt, zmysluplná komunikácia či spoločné čítanie pomáhajú deťom prežívať nefalšované pocity šťastia, radosť a naplnenie.

Maličkému dieťaťu je naozaj jedno, v akých šatách  a  s akou hračkou sa hrá. Preňho je oveľa dôležitejšie to, že je s rodičmi, ktorí sú fyzicky a psychicky pri ňom, ktorí sa s ním rozprávajú, šantia, športujú, spoločne varia nedeľný obed alebo pečú koláče. Práve tieto spoločné zážitky si deti navždy zapamätajú a spomienky na ne aj v dospelom veku budú robiť ich svet krajší.

Zbúrajte stereotypy. Drahé hračky vymeňte za spoločné chvíle

Malé deti možno nejaká drobnosť poteší, no skúste sa sústrediť v tento krásny deň skôr na spoločné zážitky. Čokoľvek vymyslíte, pripravíte, najdôležitejšie je, aby si to užila celá rodina. Vyhľadajte alebo vymyslite také aktivity, kde môžete byť spolu, spoločne tvoriť, pomáhať si alebo súťažiť. V tento krásny detský deň nezabúdajte tiež na vrúcne objatie, horúci bozk na líčko, či pohladenie teplou dlaňou po vlasoch. Čo môže byť krajšie ako prejaviť city a vyznať sa z materinskej a otcovskej lásky, dať pocítiť, že je pre vás vaše dieťa najdôležitejšie na svete, že ho milujete tak veľmi, ako sa len dá? Vyznať čistú úprimnú lásku sa dá aj svojmu dieťaťu. Často na prejavy náklonnosti a takéto pozitívne emócie nie je v každodennom ubehanom živote čas, preto im to nezabudnite pripomenúť práve na MDD.