Tangram

Čo je tangram a odkiaľ pochádza?

Tangram je zábavná hra, stavebnica, trocha podobná puzzle alebo aj origami.

Ahojte decká ! wink

Dnes sa spolu pozrieme na jednu z najstarších logických hier na svete. Volá sa TANGRAM.surprise

Tangram je logická hra, ktorá už oslávila 1400 rokov surprise. Pochádza z Číny, podľa legiend z čias ríše Tchang Táng. Ríša Tchang bola čínskym štátom od 7. do 10. storočia. Do Európy hru priniesli obchodníci začiatkom 19. storočia.

Základný tvar tangramu je štvorec. Tangram sa skladá zo siedmich samostatných kusov geometrických obrazcov Tvoria ho:

• 5 trojuholníkov rôznych veľkostí
  • 1 štvorec
  • 1 rovnobežník

Aký je princíp hry? Pravidlá tangramovej skladačky sú jednoduché. Cieľom tangramu je zložiť všetkých sedem samostatných častí do obrázka – tvaru písmena, čísla, postavy, lode či zvieraťa (určeného iba obrysom alebo siluetou). Závisí len od vašej fantázie.

Všetky tangramové dieliky, takzvané tansy, musia ležať na podložke, dotýkať sa hranou alebo aspoň rohom, nesmú sa však prekrývať.

Tangramy sú výborný spôsob, ako zlepšiť mentálne schopnosti. Sú vhodné pre všetky vekové skupiny.

Návod na výrobu skladačky

1) Najprv si z výkresu vytvorte šablónu. Podľa obrázka nižšie vám to pôjde ľahko.

Krok 1 – Nakreslite štvorec 8 × 8 cm.
Krok 2 – Vnútri štvorca nakreslite ceruzkou mriežku.
Krok 3 – Štvorec rozdeľte na dva rovnaké trojuholníky (1).
Krok 4 – Vytvorte ďalší trojuholník v ľavom hornom rohu (2).
Krok 5 – Nakreslite diagonálnu čiaru z pravého dolného rohu mriežky k druhej linke (3).
Krok 6 – Namaľujte diagonálnu čiaru od miesta, kde sa druhá čiara pretína s hornou hranou štvorca smerom k prvej linke. Tak vám vznikne malý štvorec (4).
Krok 7 – Poslednú linku veďte z miesta, kde sa stretáva druhá a tretia linka. Nakreslite čiaru smerom nadol (5).
Teraz vidíte 5 trojuholníkov, štvorec a rovnobežník.

Krok 8 – Mriežku vygumujte.

2) Šablónu rozstrihajte na jednotlivé časti.

3) Tvary prekreslite na farebné papiere  a nožnicami nastrihajte. Jedna farba = jedna časť tangramu.

Tangram je hotový! Môžete začať skladať.

Tip: Vyrobte si tangramov viac a zapojte do skladania celú rodinu. Môžete napríklad usporiadať preteky, kto zloží rovnaký obrazec ako prvý.

Na záver Vám prikladám tangram predlohy.

Tangram_predlohy.pdf

Príjemnú zábavu Vám prajem . smiley