21.6.2020 - Deň otcov

Milé deľúrence, nezabudnite na tretí júnový týždeň. Už viete prečo?smileyA ak sa kchcete dozvedieť viac, urobte klik na viacwink.
S pozdravom vych. Dankaheart.

História sviatku otcov

Tradícia Dňa otcov vznikla v meste Spokane v štáte Washington, už v roku 1910. Američanka Sonora Smart Doddová si chcela uctiť všetkých otcov, ako bol ten jej. Veterán občianskej vojny William Jackson Smart po smrti manželky musel vychovávať šesť detí sám. Sonora vnímala svojho otca ako hrdinu a hneď, ako sa dozvedela, že matky majú svoj sviatok, navrhla, aby podobný mali aj všetci otcovia. Prvá neoficiálna oslava sa konala v deň narodenín Sonorinho otca 19. júna 1910. Popularita sviatku narastala a tretia júnová nedeľa sa postupne stala sviatkom všetkých otcov. V roku 1966 prezident Lyndon Johnson podpísal prezidentské vyhlásenie, v ktorom určil tretiu nedeľu v júni ako oficiálny sviatok Dňa otcov.

Deň otcov vo svete

V Nemecku sa oslavuje zároveň so sviatkom Nanebovstúpenia Pána, tento rok to bol 30. marec. V niektorých krajinách je dátum pevne stanovený ako napríklad v prípade Mongolska, kde je to vždy 18. marca či Dánska s dátumom 5. jún.

V máji vzdávajú úctu otcom v Kazachstane, Severnej Kórei, Rumunsku a v Tonge. Litva a Švajčiarsko oslavujú otcovstvo prvú júnovú nedeľu, Rakúsko a Belgicko zase druhú júnovú nedeľu. Fínsko, Estónsko, Island, Nórsko a Švédsko oslavujú až druhú novembrovú nedeľu.

Pevne stanovený dátum má aj Egypt, Jordánsko, Kosovo, Libanon, Sýria a Spojené arabské emiráty, kde majú otcovia sviatok až 21. júna. V Thajsku oslavujú Deň otcov až 5. decembra, čo je dátum narodenia kráľa Bhumibola.

V rovnaký deň ako Slovensko ho oslavuje aj väčšina krajín sveta.

U nás sa Deň otcov tradične oslavuje každoročne tretiu júnovú nedeľu. Ja mám pocit, že sa na tento sviatok tatinkov nejak zabúda. Na Deň matiek sa konajú v škôlkach, školách rôzne besiedky a na Deň otcov je nejak ticho. Ak si aj vy myslíte, že si aj otcovia zaslúžia oceniť, počuť, ako ich máme radi, vyrobte im aspoň malý vlastnoručne robený darček pre radosť. Nech vedia, že nám na nich veľmi preveľmi záleží. Vyberte si z nápadov, alebo im vyrobte niečo úplne iné, podľa toho, ako to cítite vašim srdiečkom. Akákoľvek drobnosť alebo len milé slovo, či božtek na líčka ich poteší a vyčaruje úsmev na ich tvárach.

Košieľky sme jeden rok robili spolu, pamätáte sasmiley?

Citáty a venovania k dňu otcov

Môj otec je pre mňa môj najlepší priateľ a najväčší model. Si pre mňa úžasný otec, tréner, mentor a človek čo ma vždy podrží.

Som hrdý nato, že si môj otec. Ako otec mi dávaš podmienečnú lásku, a učíš ma byť lepším človekom.

Každý môže byť otcom, ale len ty si pre mňa môj výnimočný otec. Naučil  si ma ako sa má správne hrať v živote.

Jeden z najväčších titulov na svete je rodič, a jedným z najväčších požehnaní na svete je, že mám teba môj otec.