Navigácia

Fašiangy Turice, Veľká noc príde...

Fašiangy sú symbolom veselosti, zábavy a hodovaniasmiley. Ak sa chcete dozvedieť viac, urobte klik na ,,viac" a prečítajte si niečo o tomto peknom období, ktoré je prechodom medzi zimným a jarným obdobím. Plesy a karnevaly sa tento rok konať nemôžu, ale zasmiať a zabaviť sa môžeme aj v tejto neľahkej dobe, práve preto, aby nám všetkým spoločne bolo lepšie. Zapojte sa do výzvy pani riaditeľky smiley. Mám pre vás niekoľko tipov masiek, ktoré si vyrobíte aj doma. Maska nemusí byť kúpená v obchode, stáť veľa peňazí. Aj doma vyrobená maska môže byť pekná, zaujímavá a ešte bude aj jedinečná a originálna. Môžete použiť rôzne materiály, recyklovať staré veci a ešte sa aj zabavítedevil. Tak prajem veľa zábavy, príjemné tvoreníčko a som veľmi zvedavá na vaše nápady. Nezabudnite poslať obrázok aj na náš zatvorený klub. S pozdravom vych. Dankasmileyheart

Fašiangy: Obdobie jedla a zábavy od Troch kráľov do Popolcovej stredy

Korene fašiangových zvykoslovných útvarov siahajú do dávnej minulosti slovanských pohanských predkov. Fašiangové obchôdzky a zábavy vrcholili na spoločnej veselici v krčme, spojenej s tancovačkou. V mestách je tradícia fašiangov spojená s plesmi a bálmi.

Slovo fašiang pochádza z nemeckého vast-schane, ktoré vo voľnom preklade znamená posledný nápoj. Symbolizovalo nastávajúci 40-dňový pôst pred Veľkou nocou, ktorý sa najmä v minulosti bral veľmi vážne. Práve preto mali byť posledné fašiangové dni, nazývané ostatky, dňami bujarej zábavy. Z veľkomoravského obdobia je z nášho územia známy názov masopust.
 V slovenskom prostredí to bolo dané aj roľníckou kultúrou. Hoci sa gazdovia už pripravovali na jarné práce, ešte nebolo veľa roboty, takže okrem priadok a páračiek bol čas aj na svadby. Trvali dlhšie ako dnes a bola to slávnosť nielen rodiny, ale celej dediny.

Fašiangy poznáme z územia stredoeurópskeho priestoru, a najmä z nášho, ešte v predkresťanskom kontexte. Boli to obchôdzky slúžiace na privolanie jari rôznymi magickými spôsobmi. Toto obdobie poznali aj východní Slovania, u ktorých sa slávili v podobe "maslenice". Samotný názov hovorí, že to bolo obdobie bohaté na kalorické jedlá. Naši predkovia žili a stravovali sa veľmi striedmo, ale počas fašiangov pred pôstom bolo zvykom jesť do sýtosti. Tradičnými jedlami boli fánky, šišky, pampúchy, záviny a rôzne zabíjačkové špeciality.

Inú formu získali fašiangy po prijatí kresťanstva.
Čas ľudových zábav, hier, karnevalov, plesov a bálov sa začne hneď deň po sviatku Troch kráľov, ktorým vyvrcholí obdobie najkrajších sviatkov roka - Vianoc. Potrvá až do Popolcovej stredy, ktorá v tomto roku pripadá na 5. marec a je začiatkom 40-dňového pôstu. Kresťania si až od tohto dňa až do Veľkého piatku pred Veľkou nocou pripomínajú utrpenie a smrť Ježiša Krista a pripravujú sa na svätenie veľkonočných sviatkov.
To, čo z nich ako fragment zostalo, boli obchôdzky v maskách. V súčasnosti ide skôr o zábavu, ale v minulosti mali masky dôležitý rituálny význam. Tie fašiangové boli najmä zvieracie a vyzerali strašidelne. Čím bola maska strašidelnejšia, tým mala väčšiu moc a ľudia verili, že démoni a zlí duchovia sa vyplašia a nebudú ich obťažovať. Ešte aj dnes sa v niektorých slovenských regiónoch konajú fašiangové sprievody s rôzne zamaskovanými účastníkmi.

V prvej polovici 20. storočia k maskám pribudol vojak so šabľou a práve na túto šabľu napichovali gazdiné potravinové podarúnky. Každá obec mala svoje tradičné vinšovačky a masky na dvore domu nikdy nezabudli domácich vyzvŕtať. V sprievode nechýbal ani ľudový zabávač.

Fašiangové obchôdzky a zábavy vrcholili na spoločnej veselici v krčme, kde sa vystrojila hostina spojená s tancovačkou a o polnoci sa pochovávala basa. Akt pochovania basy symbolizoval, že hudobné nástroje zmĺknu, zábava sa končí, nastáva obdobie pôstu a ľudia sa majú ponoriť viac do seba.

No čo, ktorý kostým je najzábavnejší? A takto si môžete z materiálu, ktorý máte doma vyrobiť aj kostým lekára, poštára, kovboja, zlodeja, princezny, červenej čiapočky, dažďovej, lesnej či kvetinovej víly, motýľa a mnoho iných. Fantázii sa medze nekladú laugh

Ak sa vám nechce vyrábať celý kostým, môžete si vyrobiť len jednoduchú tvárovú masku alebo čelenku z papierasmiley


 

Novinky

Kontakt

  • Základná škola, Sasinkova 530, Kopčany
    Sasinkova 530/2, 908 48 Kopčany
  • 0903 608 958
    0911 347 459 - riaditeľ
    0910 220 790 - Školská jedáleň pri ZŠ Kopčany

Fotogaléria