Socrates Comenius eTwinning Umenie zblízka COMENIUS 2010-2012 O škole Bylinková záhrada

Projekty ZŠ Kopčany

Bylinková záhrada

V škole máme novú bylinkovú záhradu ...

Od začiatku školského roka 2014/2015 sa škola zapojila  v oblasti environmentálnej výchovy do práce v neziskovej organizácii Strom života, ktorá poskytuje široké spektrum environmentálnych projektov , vzdelávacích programov  a súťaží pre deti od najútlejšieho veku.

Aj preto sme vypracovali  v marci projekt na získanie malého grantu vo výške 100, - € na založenie  novej bylinkovej záhrady v priestoroch školy. Projekt nám schválili aj s požadovanou dotáciou a v júni sme ho mohli zrealizovať. Samotnému projektu predchádzalo zakúpenie  a naštudovanie literatúry o sadení , pestovaní, zbere a následnom využití jednotlivých liečivých byliniek. V prvej fáze projektu sme so žiakmi vytýčili a  pripravili záhon v tesnej blízkosti vonkajšieho altánku. Záhon bol  viackrát prekopaný a vyhnojený kompostom. V rámci environmentálneho  projektového dňa 26.6. 2015 bol vysadený  bylinkami s liečivými účinkami – viacerými druhmi materinej  dúšky, medovkou, levanduľou a šalviou. Záhon sme dotvorili mulčovacou kôrou. Veľké poďakovanie patrí zamestnancom školy, ktorý sa počas horúcich letných dní cez prázdniny postarali o to , aby sa bylinky dostatočne zakorenili a mali dostatok vlahy.

Náš nový bylinkový záhon areál nám robí radosť nielen tým , že  našu školu skrášľuje , ale má aj veľký praktický význam – časti byliniek budeme v rámci prírodovedného krúžku zbierať , sušiť a zime pripravovať zdravé bylinkové čaje .

Mgr.  Lenka Bolfová, koordinátor ENV a prírodovedných projektov